استفاده از یو پی اس در آسانسور و بالابر

آسانسور یا بالابر، اتاقک متحرکی می باشد که به وسیله آن جا به جایی در طبقات گوناگون یک ساختمان مسکونی یا تجاری اداری صورت می گیرد.

استفاده از یو پی اس در آسانسور

یو پی اس ها با فراهم ساختن نیروی الکتریکی لازم، توان مورد نیاز برای روشنایی و پخش زنگ هشدار و رساندن آسانسور به نزدیکترین طبقه را دارا می باشند. ضمن این که برخی از یو پی اس ها، ادامه فعالیت آسانسور در زمان قطع برق را نیز فراهم می کنند.

آسانسور

آسانسور یا بالابر، اتاقک متحرکی می باشد که به وسیله آن جا به جایی در طبقات گوناگون یک ساختمان مسکونی یا تجاری اداری صورت می گیرد. در واقع می توان گفت آسانسور یک وسیله حمل و نقل عمومی می باشد که به صورت عمودی حرکت می کند. موتورهای الکتریکی باعث حرکت کابین آسانسور می شوند. موتورها به کمک کابل های کششی و سیستم متقابل وزن، مانند یک بالابر کار جا به جایی را انجام می دهند.

امروزه عموما در بیشتر ساختمان هایی که بیش از 3 طبقه هستند از آسانسور استفاده می شود. این امر به منظور سهولت جا به جایی افراد و در برخی از موارد وسایل با وزن مجاز می باشد. در واقع به همین دلیل می بایست موارد ایمنی مد نظر باشد تا سبب خسارات جانی و مالی نگردد.

تمام آسانسورها در داشتن تجهیزاتی مانند کابین، موتور های الکتریکی و کابل های کششی یکسان هستند. اما از لحاظ نحوه اعمال نیروی محرکه تفاوت دارند.

انواع آسانسورها

آسانسورهای کششی

نیروی محرکه در این آسانسورها از یک موتور الکتریکی که عموما در بالای چاه آسانسور و در برخی جاها در پایین آسانسور در چاهکی به نام موتور خانه قرار دارند تامین می شود. این نوع از آسانسورها توسط تعدادی کابل فولادی که از یک سمت به کابین و از سمت دیگر به وزنه های آسانسور که در قاب وزنه قرار دارند متصل می باشد.

آسانسورهای هیدرولیک

در مکان های زیر 5 طبقه معمولا از این نوع آسانسورها استفاده می شود که از محاسن آن ها می توان به نرمی حرکت در استارت اولیه، خرابی و استهلاک کمتر، سهولت در عیب یابی و تعمیر و همچنین آسانسورهای زیبا و شیشه ای به دلیل حذف کادر وزنه و سیم بکسل می باشد. در این آسانسورها جک، کابین و مسافران را حمل می کند.

آسانسورهای وینچی

نوعی آسانسور است که با زنجیر یا طناب فولادی آویزان شده و نیروی رانش به طریقی به غیر از اصطحکاک به آن وارد می گردد. در این نوع آسانسورها مانند آسانسورهای هیدرولیکی قاب وزنه وجود ندارد.

آسانسورهای مغناطیسی

در این نوع آسانسورها ریل ها و تجهیزات متصل گردیده روی دیوار آسانسور با مغناطیس دائم نقش استاتور موتور و کابین آسانسور نقش روتور را ایفا می کند. این آسانسورها بسیار ایمن تر از آسانسورهای معمولی بوده بوده اما از نظر قیمتی بسیار گران هستند.

آسانسورهای کارگاهی

آن ها قادر هستند از شروع کار توسط خودشان مونتاژ و با سازه ساختمان ارتفاع بگیرند. این آسانسورها قابلیت کار تا ارتفاع 500 متر و بالاتر را دارد. ظرفیت های این آسانسورها 1، 1.5 و 2 تن می باشد. آسانسورهای کارگاهی در انتقال پرسنل کارگاه و لوازم و مصالح به طبقات بسیار موثر بوده و موجب تسریع عملیات ساختمانی می گردند.

استفاده از یو پی اس در آسانسور

پو پی اس ها با توجه به انرژی ذخیره شده ای که دارند باعث راه اندازی دستگاه شده و از توقف جلوگیری می کنند.

دستگاه های یوپی اس به دو شکل در آسانسورها به کار گرفته می شوند:

یو پی اس های با توان پایین

یو پی اس در این حالت وظیفه فراهم کردن برق موتور الکتریکی و درایو را ندارد و فقط امکان تامین برق روشنایی کابیین آسانسور و سامانه باز کننده درب آسانسور، آلارم خطر در آسانسور و در آسانسورهای هیدرولیکی فعال کردن شیر الکتریکی پمپ هیدرولیک را دارد. با قطع جریان برق ورودی، یو پی اس توان پایین، وارد مدار شده و با فراهم نمودن برق بخش های مهم در آسانسور، کابین را به نزدیک ترین طبقه هدایت کرده و پس از توقف کامل در طبقه مد نظر درب کابین باز می شود.

یو پی اس های با توان بالا

در این یو پی اس ها طراحی به گونه ای است که توان و قابلیت راه اندازی موتور الکتریکی و همچنین فراهم نمودن برق تمام تجهیزات کابین آسانسور در زمان قطعی برق امکان پذیر می باشد.

یک نکته حائز اهمیت در یو پی اس ها این می باشد که فقط در هنگام قطع برق در آسانسورها یا در هر دستگاه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند ، بلکه یو پی اس ها به عنوان سیستم محافظتی برای بخش های الکتریکال یک آسانسور عمل می کنند. باطری مورد استفاده در یو پی اس آسانسور از نوع باطری های سیلد اسید می باشد که در تمامی یو پی اس ها مورد استفاده قرار می گیرند.

یو پی اس مناسب برای آسانسورها

شرکت بهین صنعت با فراهم سازی انواع یو پی اس مناسب برای آسانسورها تلاش می کند از بروز هرگونه مشکل ناشی از قطع برق در آسانسور  جلوگیری نماید.

چند نمونه از انواع یو پی اس مناسب برای آسانسورها در ادامه معرفی می شود:

یو پی اس Behin 5100

یو پی اس GT750

یو پی اس 3150L

یو پی اس 3000B

شرکت بهین صنعت با ارائه انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی ، یوپی اس خانگی ، یو پی اس اداریاستابلایزر و انواع باتری یو پی اس در خدمت جامعه و ادارات و سازمان ها می باشد.  برای اطلاع بیشتر در ارتباط با خرید یو پی اس، نگهداری از یو پی اس و همین طور نگهداری از باطری یو پی اس و مشاوره می توانید از صفحات مربوطه بازدید نمایید یا با شماره 77442005 در تهران تماس حاصل فرمایید.

بهین صنعت ارائه دهنده راهکارهای برق اضطراری در صنعت و IT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *