احیای باتری یو پی اس

در هنگام بروز مشکل برای باتری یو پی اس در وهله اول می توان فرآیند احیای باتری یو پی اس را انجام داد.

احیای باطری یو پی اس

منظور از احیای باتری یو پی اس پروسه ای است که بر روی باتری های خراب انجام می دهند تا بتوانند آنها را به حالت ابتدایی خود برگردانند. البته انجام دادن این فرایند، نیازمند تخصص است.

یو پی اس دستگاهی است که در زمان قطعی یا نوسانات برق باعث می شود که نیروی الکتریکی مورد نیاز برای وسایل و تجهیزات الکترونیکی تامین شود. خیلی از کسب و کارها نیازمند تامین برق به صورت مداوم هستند. قطع چند دقیقه ای یا چند ساعتی برق برای خیلی از کسب و کارها، برابر با خسارات مالی و هزینه های جبران ناپذیری است. در برخی از کسب و کارهای بسیار حساس مانند سیستم های بانکی و بیمارستان ها، حتی چند ثانیه قطعی برق، خسارت های جانی و مالی بسیار زیادی برای آنها به وجود می آورد. پس در اهمیت خرید و استفاده از یو پی اس هیچ شکی نیست. اما یک یو پی اس، بدون استفاده از باتری، عملاً کارایی ندارد.

باتری یو پی اس یکی از مهم ترین اجزای ups محسوب می شود. در واقع کارایی یو پی اس به باتری آن است. اگر باتری های یو پی اس بتوانند نیروی الکتریکی لازم را ذخیره کنند، دستگاه ups نیز می تواند فرآیند محافظت از وسایل برقی را انجام دهد. اما اگر به هر دلیلی باتری های یو پی اس دچار مشکل شوند، عملاً کارایی ups از بین می رود.

احیای باطری یو پی اس

فرآیند احیای باتری یو پی اس

اگر که به هر دلیل قصد احیای باتری یو پی اس را دارید، باید به چند نکته توجه کنید. عمدتاً باتری هایی که قدیمی هستند و مدت زمان زیادی از تولید آنها می گذرد، قابل احیا نیستند. یعنی فرایند احیای باتری یو پی اس نیز نمی تواند آنها را تعمیر کند. اگر که پلیت های داخلی باتری به دلایلی مانند اتصال کوتاه و … دچار مشکل شده باشند، باز هم باتری قابل احیا نیست و عملا از رده خارج شده است.

می توان با یک سری از روش ها و ترفندها به تعمیر یا احیای باتری یو پی اس پرداخت. البته لازم به ذکر است که این روش ها همواره جوابگو نبوده اند و بعضی وقتها چاره ای جز تعویض باتری یو پی اس وجود ندارد.

باتری یو پی اس عملا قابل تعمیر نیست. هر گاه واژه تعمیر باتری ups را شنیدید، منظور همان احیای باتری یو پی اس است.

باز هم توصیه می کنیم که فرایند احیای باتری یو پی اس را به دست افراد متخصص و کارشناسان ماهر و باتجربه بسپارید. اگر باتری مدت زمان زیادی در انبار بلااستفاده باشد، احتمالا کارایی خود را از دست می دهد. اما در این شرایط امکان تعمیر و احیای آن بسیار زیاد است.
یکی از روش های معروفی که برای احیای باتری یو پی اس استفاده می شود، شوک ولتاژی است. فرآیند شوک ولتاژی باعث می شود که احیای باتری ups اتفاق بیفتد. از آنجایی که باتری های ups عمدتاً محصولات مهم و گران قیمتی محسوب می شوند، خیلی از افراد به فکر احیای آنها هستند. دلیل گران بودن باتری یو پی اس، میزان سرب قابل توجه در آنها است.

احیای باطری یو پی اس

لزوم مراقبت از باتری های یو پی اس

توصیه ما این است که در ابتدا سعی کنید تا آنجا که ممکن است از باتری های یو پی اس به خوبی مراقبت کنید و تمام تمهیدات لازم برای فعالیت درست و افزایش طول عمر آنها را بیندیشید تا هیچ وقت نیاز به احیا و تعمیر آنها نداشته باشید.

مثلاً یکی از موضوعات بسیار مهم این است که دمای فضایی که یو پی اس در آن فعالیت می کند، باید همواره کمتر از 3۰ درجه سانتیگراد ( یا حتی پایین تر) باشد. از این رو خیلی از کارشناسان برای استفاده از یو پی اس، رک ها را توصیه می کنند. چرا که در یک رک، فضای لازم برای محافظت از یو پی اس و دمای مناسب برای فعالیت باتری های آن، به خوبی تعبیه شده است.

در کل می توان گفت کنترل دمای محیطی که باتری های یو پی اس در آن قرار دارند، پارامتر مهمی برای افزایش طول عمر آنها محسوب می شود. در نظر داشته باشید اگر دمای محیطی که یو پی اس در آن قرار دارد، بسیار گرم شود، حتی احتمال آتش گرفتن و منفجر شدن باتری نیز وجود دارد. بهتر است همیشه باتری یو پی اس، در کابینت باتری قرار بگیرد. همچنین هیچ وقت یو پی اس را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

احیای باطری یو پی اس

عدم به کارگیری روش های سنتی و اشتباه در احیای باتری یو پی اس

بعضا مشاهده شده که برخی از افراد در هنگام خراب شدن باتری یو پی اس، آن را باز کرده و روی آن آب می ریزند. این کار نه تنها سودی ندارد، بلکه احتمال احیای باتری یو پی اس را نیز از بین می برد. همچنین سعی کنید که محیط اطراف یو پی اس، رطوبت بالایی نداشته باشد و جریان هوا نیز به خوبی در اطراف آن بچرخد. در کل باید بدانیم که باتری یک محصول مصرفی است و نمی توان انتظار استفاده مادام العمر از آن را داشت. برای خرید بهترین برند باتری یو پی اس به سایت بهین صنعت مراجعه کنید.

شرکت بهین صنعت با ارائه انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی ، یوپی اس خانگی ، یو پی اس اداریاستابلایزر و انواع باتری یو پی اس در خدمت جامعه و ادارات و سازمان ها می باشد.  برای اطلاع بیشتر در ارتباط با خرید یو پی اس، نگهداری از یو پی اس و همین طور نگهداری از باطری یو پی اس و مشاوره می توانید از صفحات مربوطه بازدید نمایید یا با شماره 77442005 در تهران تماس حاصل فرمایید.

بهین صنعت ارائه دهنده راهکارهای برق اضطراری در صنعت و IT

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *