تفاوت بین باتری یو پی اس و باتری خودرو

معمولاً یکی از سوالاتی که همواره پرسیده می شود این است که باتری یو پی اس و باطری ماشین چه فرقی وجود دارد؟ آیا می شود در هنگام نبود باتری ماشین، از باتری ups استفاده کرد؟ آیا انجام دادن این کار باعث ایجاد خسارت به ماشین می شود؟

تفاوت بین باتری یو پی اس و باتری ماشین

با توجه به وظایف یو پی اس برای تامین انرژی، نیاز است باتری مناسبی برای آن انتخاب شود. مسلما بین باتری یو پی اس و باتری ماشین تفاوت هایی وجود دارد.

تفاوت باتری یو پی اس و باطری ماشین

یک یو پی اس از 4 بخش اصلی تشکیل شده است. برد کنترلر، باتری، شارژر و اینورتر. باتری ها وظیفه ذخیره سازی نیروی الکتریکی را بر عهده دارند. متاسفانه در تابستان ها به علت افزایش فشار بار مصرفی بر شبکه توزیع برق، شاهد نوسانات و قطعی های مکرر هستیم که هم می تواند تجهیزات الکترونیکی را خراب کند و هم می تواند برای کسب و کارهایی که نیاز مبرم به برق دارند، باعث ایجاد خسارت های مالی شود. کسب و کارهای زیادی وجود دارند که اگر برای چند دقیقه برق آنها قطع شود، نمی توانند محصولات و خدمات خود را ارائه دهند. در هنگام خرید باتری ups به نوع آن توجه کنید و آن را اشتباه نخرید. از آنجایی که باطری یو پی اس و باتری ماشین از لحاظ ظاهری شبیه به هم هستند، ممکن است که این اشتباه به وجود بیاید.

این دو نوع باتری، هم در تکنولوژی و هم در ساختار با هم متفاوت هستند. معمولاً جریان شارژ باتری یو پی اس و باطری خودرو با یکدیگر متفاوت است. در واقع از روش های مختلفی برای شارژ آن ها استفاده می شود. باتری های ups قیمت بیشتری نسبت به باتری های ماشین دارند. اما این مسئله بدین معنا نیست که می توان از آن ها در ماشین استفاده کرد. بلکه استفاده کردن از آنها به جای یکدیگر اشتباه است و در بلندمدت ممکن است باعث ایجاد خسارت به ماشین شود.

اصلی ترین ویژگی باتری یو پی اس این است که از نوع سیلد اسید می باشد. سرب، قسمت اعظم باتری یو پی اس را در بر می گیرد و گاز هیدروژن نیز در آن وجود دارد. احتمال نشتی گاز هیدروژن در باتری یو پی اس در هنگام کار در دستگاه نیست. برعکس این موضوع، در باتریهای خودرو شاهد وجود الکترولیت هستیم. باتری خودرو آب مقطر نیاز ندارد و در آن از سرب اسیدی با ولتاژ ۱۲ استفاده شده است. در باتری های خودرو بر روی صفحات سربی، اسید سولفوریک وجود دارد. این اسید سولفوریک عاملی برای جریان نیروی الکتریسیته محسوب می شود.

خطرات استفاده از باتری یو پی اس در خودرو

وقتی که باتری یو پی اس به جای باتری خودرو مورد استفاده قرار بگیرد، احتمال نشت گاز هیدروژن وجود دارد. اگر گاز هیدروژن در ماشین منتشر شود، احتمال انفجار باتری و در نتیجه صدمه دیدن خودرو بسیار زیاد خواهد بود. همان طور که می دانید باتری خودرو برای جلوگیری از نشت گاز، هیچگونه محافظی ندارد و این می تواند عاملی بسیار خطرناک باشد.

جنس صفحات این دو نوع باتری نیز، با هم متفاوتند. به همین دلیل استفاده کردن از آنها به جای یکدیگر، کار خطرناکی است. از طرف دیگر اگر باتری ماشین برای مدتی مورد استفاده قرار نگیرد، می توان با حرکت دادن مایع درون آن، دوباره از باتری استفاده کرد. اما باتری های یو پی اس این ویژگی را ندارند.

به عبارت دیگر اگر باتری های یو پی اس برای مدتی مورد استفاده قرار نگیرند، کارایی آنها از بین می رود. به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند که از این باتری ها به طور مستمر و مداوم استفاده شوند. باتری یو پی اس یک محصول مصرفی است و پس از مدتی نیازمند آن است که تعویض شود. شما هر چقدر هم که تمهیدات لازم را برای ماندگاری و افزایش طول عمر آن بیندیشید، باز هم باید در نظر بگیرید که طول عمر باتری یو پی اس محدود است و شما نمی توانید برای زمان بسیار زیادی از آن استفاده کنید.

شرکت بهین صنعت با سابقه درخشان و مدیریت و مجموعه کاملاً مدرن و حرفه ای در حوزه های مختلفی مانند استابلایزر، باتری یو پی اس، دستگاه ups و … آماده ارائه خدمات است. اگر نیاز به مشاوره جهت  خرید یو پی اس، نگهداری از یو پی اس و نگهداری از باطری یو پی اس یا این که می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی ، یوپی اس خانگی ، یو پی اس اداریاستابلایزر و باتری یوپی اس کسب کنید با شماره 77442005 در تهران تماس حاصل فرمایید.

بهین صنعت ارائه دهنده راهکارهای برق اضطراری در صنعت و IT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *