تفاوت باطری یو پی اس و باطری خودرو

به این مطلب رای دهید
(3 رای)

باتری ها در شکل و اندازه های مختلف در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

باتری یو پی اس

باتری ماشین قابل استفاده برای یو پی اس نمی باشد. با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه خواهیم کرد، باتری یو پی اس تفاوت های بسیاری با باتری ماشین داشته و با توجه به همین تفاوت ها، نمی توان به جای یکدیگر از آنها استفاده کنیم.

باطری ها در شکل و اندازه های مختلف در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع باطری ها انرژی را به شکل شیمیایی در خود ذخیره کرده و به شکل الکتریکی تخلیه می نمایند.

همان طور که می دانید باطری هایی که در یو پی اس ها مورد استفاده قرار می گیرند مشابه باطری خودرو می باشند. باتری یو پی اس به عنوان سرب اسیدی شناخته شده که علاوه بر صرفه اقتصادی از طول عمر بالایی برخوردار هستند. میزان قابل توجهی از این باطری ها توسط سرب تامین شده و به همین دلیل قیمت آن ها متغیر می باشد. از موارد قابل توجه در این باطری ها نوع ساختارشان می باشد. آن ها به گونه ای طراحی و تولید شده اند که احتمال نشتی اسید باطری را به حداقل یا صفر می رساند.

ممکن است با توجه به تشابه باطری یو پی اس و باتری ماشین این سوال پیش آمده باشد که آیا می توان از باطری خودرو به جای باطری یو پی اس استفاده نماییم؟ در ادامه سعی می کنیم تفاوت این باطری ها را عنوان کنیم.

این دو نوع باتری، هم در تکنولوژی و هم در ساختار با هم متفاوت هستند. معمولاً جریان شارژ باتری یو پی اس و باطری خودرو با یکدیگر متفاوت است. در واقع از روش های مختلفی برای شارژ آن ها استفاده می شود. باتری های ups قیمت بیشتری نسبت به باتری های ماشین دارند. اما این مسئله بدین معنا نیست که می توان از آن ها در ماشین استفاده کرد. بلکه استفاده کردن از آنها به جای یکدیگر اشتباه است و در بلندمدت ممکن است باعث ایجاد خسارت به ماشین شود.

اصلی ترین ویژگی باتری یو پی اس این است که از نوع سیلد اسید می باشد. سرب، قسمت اعظم باتری یو پی اس را در بر می گیرد و گاز هیدروژن نیز در آن وجود دارد. احتمال نشتی گاز هیدروژن در باتری یو پی اس در هنگام کار در دستگاه نیست. برعکس این موضوع، در باتریهای خودرو شاهد وجود الکترولیت هستیم. باتری خودرو آب مقطر نیاز ندارد و در آن از سرب اسیدی با ولتاژ ۱۲ استفاده شده است. در باتری های خودرو بر روی صفحات سربی، اسید سولفوریک وجود دارد. این اسید سولفوریک عاملی برای جریان نیروی الکتریسیته محسوب می شود.

فرق باطری یو پی اس و باطری ماشین

در واقع بین باطری ماشین و یو پی اس تفاوت بسیاری وجود دارد. باطری های خودرو بدین منظور ساخته شده اند تا مقدار زیادی از جریان را برای مدت زمانی کوتاه به منظور تامین قدرت استارت خودرو و روشن شدن موتور اتومبیل فراهم نمایند و زمانی که موتور ماشین روشن است دینام وظیفه تامین برق مورد نیاز خودرو را بر عهده داشته و باطری را برای توان مورد نیاز استارت زدن در دفعه بعدی را شارز می نماید.

باطری های یو پی اس به عنوان پشتیبان یو پی اس شناخته شده و هدف آن ها این است که تا مقدار کمی از جریان را به طور پیوسته برای مدت زمان طولانی تر در اختیار یو پی اس قرار دهند.

تفاوت ساختار باطری یو پی اس و باطری ماشین

به طور تقریبی بیشتر تجهیزاتی که روزانه با آن ها سروکار دارید با جریان AC کار می کنند. یو پی اس ها این توانایی را دارند که برق DC را به برق AC تبدیل کرده و زمان خالی شدن باطری را افرایش می دهند.تفاوتی که در ارتباط با باطری یو پی اس و ماشین بسیار مورد توجه است این است که باطری یو پی اس هزینه ساخت و تولید بالاتری به نسبت باطری های ماشین دارند و در نتیجه قیمت بالاتری دارند. باطری های خودرو از تعداد زیادی پلیت ساخته شده اند که موجب بالا رفتن سطح الکترود برای واکنش با الکترولیت می شود. این مساله باعث تولید جریان زیاد در مدت زمان کم می گردد. باطری های یو پی اس از تعداد کمتری پلیت استفاده نموده اند و این پلیت ها در مقایسه با پلیت های به کار رفته در باطری ماشین ها از ضخامت کمتری برخوردار هستند در نتیجه حجم الکترولیت در باطری یو پی اس بسیار بیشتر بوده و واکنش شیمیایی به زمان بیشتری برای تولید جریان نیاز دارد. این مسئله باعث می شود که باطری یو پی اس بتواند مقدار ثابتی از جریان را برای مدت طولانی تامین نماید.

تفاوت طول عمر باطری ماشین و باطری یو پی اس

در باطری های یو پی اس به ضخامت باطری در شرایط تخلیه آسیب بسیار زیادی وارد نمی شود اما در باطری های ماشین در صورت تخلیه شدن باطری به طور کامل انرژی ذخیره شده در آن ها به ندرت کم می شود. در نتیجه ضخامت سرب آسیب خواهد دید و عمر باطری کاهش می یابد. عمر باطری های یو پی اس به طور تقریبی بین 3 تا 5 سال می باشد در حالی که عمر باطری های ماشین ها بسیار کم تر از این مقدار است.

تفاوت قیمت باتری یو پی اس و باتری ماشین

قیمت باطری های یو پی اس ها از باطری های ماشین ها بیشتر بوده اما باطری های یو پی اس ها به دلیل طول عمر بالایی که دارند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه دادیم به این نتیجه می رسیم که با وجود آن که هر دوی باطری ها از ولتاژ یکسان برخوردار هستند اما دارای ساختار و عملکرد متفاوتی می باشند و بهتر است که هر یک از این باطری ها در مکان مناسب خود مورد استفاده قرار گیرند. در غیر این صورت قطعا مشکلات و خسارات جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد.

خطرات استفاده از باتری یو پی اس در خودرو

وقتی که باتری یو پی اس به جای باتری خودرو مورد استفاده قرار بگیرد، احتمال نشت گاز هیدروژن وجود دارد. اگر گاز هیدروژن در ماشین منتشر شود، احتمال انفجار باتری و در نتیجه صدمه دیدن خودرو بسیار زیاد خواهد بود. همان طور که می دانید باتری خودرو برای جلوگیری از نشت گاز، هیچگونه محافظی ندارد و این می تواند عاملی بسیار خطرناک باشد.

جنس صفحات این دو نوع باتری نیز، با هم متفاوتند. به همین دلیل استفاده کردن از آنها به جای یکدیگر، کار خطرناکی است. از طرف دیگر اگر باتری ماشین برای مدتی مورد استفاده قرار نگیرد، می توان با حرکت دادن مایع درون آن، دوباره از باتری استفاده کرد. اما باتری های یو پی اس این ویژگی را ندارند.

به عبارت دیگر اگر باتری های یو پی اس برای مدتی مورد استفاده قرار نگیرند، کارایی آنها از بین می رود. به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند که از این باتری ها به طور مستمر و مداوم استفاده شوند. باتری یو پی اس یک محصول مصرفی است و پس از مدتی نیازمند آن است که تعویض شود. شما هر چقدر هم که تمهیدات لازم را برای ماندگاری و افزایش طول عمر آن بیندیشید، باز هم باید در نظر بگیرید که طول عمر باتری یو پی اس محدود است و شما نمی توانید برای زمان بسیار زیادی از آن استفاده کنید.

شرکت بهین صنعت با ارائه انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی ، یوپی اس خانگی ، یو پی اس اداریاستابلایزر و انواع باتری یو پی اس در خدمت جامعه و ادارات و سازمان ها می باشد.  برای اطلاع بیشتر در ارتباط با خرید یو پی اس، نگهداری از یو پی اس و همین طور نگهداری از باطری یو پی اس و مشاوره می توانید از صفحات مربوطه بازدید نمایید یا با شماره 77442005 در تهران تماس حاصل فرمایید.

بهین صنعت ارائه دهنده راهکارهای برق اضطراری در صنعت و IT

دانستنی های یو پی اس

درباره ما

شرکت بهین صنعت با اتکا بر دانش پرسنلی کار آزموده و مجرب ، با هدف مشاوره، طراحی، تولید، تجهیز و پشتیبانی انواع منبع تغذیه و سیستم های تغذیه برق بخصوص سیستم های برق بدون وقفه جهت تجهیزات حساس و با توجه به مشکلات موجود در زمینه تولید ، انتقال ، توزیع و نحوه مصرف برق ، پایه ریزی و تاسیس گردید.

گستره فعالیتهای این شرکت در زمینه های فناوری اطلاعات، تجهیزات صنعتی، تجهیزات پزشکی ، خودروسازی، فرودگاهها و.... بوده که توانسته است موفقیت های چشمگیری را نیز کسب نماید.

شرکت بهین صنعت با پشتوانه علمی کارشناسان مجرب ، آمادگی کامل خود را در جهت همکاری در زمینه های ذیل اعلام می دارد:

  • مشاوره در زمینه انتخاب سیستمهای برق و یو پی اس
  • ارائه انواع منبع تغذیه و سیستمهای برق بدون وقفه (یو پی اس)
  • ارائه خدمات فنی، تعمیر، سرویس و نگهداری پروژه های یو پی اس و برق
  • ارائه دوره های آموزش تخصصی یوپی اس
  • ارائه انواع استابلایزر، انواع باتری سرب اسیدی، انواع باتری های نیکل کادمیم، انواع سیستم های شارژر، رکتیفایرهای سویچ مد مخابراتی، سیستم های تامین انرژی خورشیدی و موتور برق گاز سوز
  • مشاوره ، طراحی و تامین تابلوهای برق (توزیع ،  فرمان و کنترل)
  • مشاوره ، طراحی و اجرای سیستم های حفاظت زمین
  • دارای مدرک طی دوره سرویس و نگهداری یو پی اس های: APC , G-TEC , Riello , PowerWare , Best Power , Newave

ادامه مطلب

تماس با ما

برای مشاوره در ارتباط با خرید یو پی اس و باتری و تأمین برق اضطراری دستگاه و یا محل مورد نظر خود و همچنین اطلاع از قیمت یو پی اس و کارایی انواع سیستم های تامین انرژی بدون وقفه با متخصصین بهین صنعت تماس بگیرید.

دفتر مرکزی : تهران ، خیابان جانبازان شرقی، پلاک 19, طبقه ۲

2005 44 77 - 021 - 2 74 75 779 - 021

 تلفن همراه:

09123064586 - 09135445006 - 09199015006 - 09195445002

 

دفتر اصفهان: کاشان - خیابان زیارتی - پایین تر از چهارراه تربیت

031-55470990 - 031-55470900

 دفتر  مشهد: مشهد - بلوار جانباز- جانباز ١٣ - نبش شهيد عجمی ١١   
٣٧٦٢٨٩٥٠-051

دفتر سمنان: شاهرود - بلوار دانشجو

09124732658